Ak sa rozhodujete aký spôsob výstavby a konštrukčného systému pre Váš budúci dom zvoliť, ponúkame zhrnutie dôvodov ktoré Vás môžu presvedčiť, že montovaná drevostavba je ideálne riešenie.

Drevo - Produkt prírody, má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a pri správnom zabudovaní do konštrukcie a dodržania zásad konštrukčnej ochrany dreva veľmi dlhú životnosť.


Zdravie - Drevo má zdraviu prospešné vlastnosti, je schopné pohlcovať škodlivé látky a taktiež prijímať vlhkosť a uvoľňovať ju do suchého prostredia.


Ekológia - Drevo šetrí energiu v procesoch výroby, spracovania, prepravy a manipulácie. Drevo použité pri montáži drevodomu počas svojej existencie viac CO2 absorbovalo, než vyprodukovalo. Vďaka svojim vlastnostiam zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti drevostavby a tým znižujú nároky na energiu pre vykurovanie. Prípadná likvidácia stavby je energeticky nenáročná a nezaťažuje životné prostredie, materiály sú biologicky rozložiteľné a patria do prirodzeného prírodného reťazca.

Emócia - Drevo je tradičný materiál, má teplý povrch, príjemnú vôňu, textúru a sfarbenie, dobre vplýva na psychickú pohodu.


Rýchlosť - Minimalizovanie, prípadne úplné vylúčenie mokrých procesov, stavba takéhoto domu trvá 3-5 mesiacov, takže šetrí čas a tým aj peniaze. Hrubá stavba vrátane konštrukcie strechy je záležitosťou prvého týždňa výstavby. Dokončovacie práce prebiehajú už pod strechou a väčšinou sú ukončené v priebehu niekoľkých týždňov.

Konštrukcia - Ľahký drevený skelet, flexibilná konštrukcia, pomerne jednoduchá montáž, možnosť vykonať zmeny behom výstavby a taktiež možnosť kombinovať s iným konštrukčným systémom.


Kvalita - Materiály používane pri výstavbe drevodomu sú väčšinou navrhnuté a vyvinuté pre použitie konkrétne v tomto type stavieb, čím je zabezpečené použitie vhodného a kvalitného materiálu. Zhotovenie drevodomu si vyžaduje zručný tím skúsených ľudí, ktorý vedia čo robia a vykonávajú spoju prácu precízne s vysokým dôrazom na detaily, čo má pozitívny dopad na kvalitu celkového vyhotovenia stavby.

Izolačné vlastnosti - Či už ide o tepelné alebo akustické vlastnosti konštrukcií používaných v drevodome, môžeme o nich pokojne povedať, že spĺňajú aj tie najvyššie požiadavky kladené na dané typy konštrukcií


Protipožiarná ochrana - Drevo je vo väčšine prípadov konštrukčne chránené pred priamym pôsobením ohňa použitím nehorľavých materiálov ako sádrokartón, sádrovlákno (fermacell), kamenná minerálna vata a pod. Samotné drevo svojím správaním pri požiari reaguje vytváraním zuhoľnatenej vrstvy okolo jadra dreva, čím sa chráni pred ohňom a udržuje si nosnú funkciu po čo najdlhší čas. Horľavosť dreva preto nepredstavuje prekážku pri realizovaní drevostavieb z hľadiska protipožiarnej ochrany.

Hrúbka obvodových stien - Steny drevostavby majú pri porovnateľných tepelno-technických parametroch menšiu hrúbku než steny murovanej stavby, čo pre nás znamená väčšiu úžitkovú plochu pre bývanie.  V skladbe steny je Integrovaná tepelná izolácia v takej miere, aby dom hravo spĺňal predpísané hodnoty súčiniteľa prechodu tepla. Drevostavby všeobecné sú ideálna stavebná technológia pre splnenie požiadaviek kladených na ultra nízkoenergetcké domy. Drevostavby v týchto parametroch pôsobia veľmi efektívne, dosahujú vynikajúce tepelno-technické vlastnosti, vďaka ktorým majú nízku potrebu tepla na vykurovanie a teplotu v interiéri je možné dobre regulovať.

Dodanie montovanej stavby na kľúč - Naša firma Vás prevedie celým procesom výstavby, postará sa o kompletný dodávku tzv. na kľúč, ak dôjde k poruche, obracia sa investor na jediného dodávateľa s nemusí pátrať po tom, kto chybný diel na stavbu dodával. Taktiež môžete priložiť ruku k dielu a dohodnúť si dodávku svojho domu na dokončenie svojpomocne.

Cena - Zaobstarať si montovaný dom na báze dreva znamená presne vedieť, koľko zaplatíme a kedy sa budeme sťahovať. Väčšinou sa netreba obávať nepredvídateľného cenového navýšenia, možné oneskorenie termínu dokončenia môže byť ovplyvnené napríklad z dôvodov zlého počasie.


Po zameraní osadenia stavby dochádza k realizáciu výkopov a následne základových konštrukcií. Potom ako nadobudnú svoju pevnosť prichádza na rad samotná drevená konštrukcia domu.

V prvých dňoch zhotovujeme obvodové steny 1.NP, vnútorné priečky môžeme realizovať súčasne s obvodovými stenami, alebo aj dodatočne až keď je nosná časť stavby hotová. Po dokončený obvodových stien prichádza na rad montáž stropu a obvodových stien 2. NP v závislosti od typu domu, pri bungalove nasleduje konštrukcia krovu s položením krytiny. Ďalším krokom je montáž vnútorných priečok, opláštovanie obvodových stien a priečok OSB doskami prípadne DHF doskami. Po týchto krokoch prichádza na rad montáž výplňovej tepelnej izolácie obvodových stien, vnútorných stien, stropu a strechy. Nasleduje montáž okien a exteriérových dverí a ich dôkladné opáskovanie z dôvodu zabezpečenia dokonalej vzduchotesnosti domu. Po tomto kroku pristupujeme k realizovaniu fasádnej izolácie, vonkajšej omietky a natiahnutiu farby.

V interiéri dochádza k položeniu hydroizolácie podlahy, zatepleniu podlahy domu, položeniu podlahového vykurovania a vyhotoveniu cementového poteru, prípadne suchej konštrukcie podlahy. Nasleduje montáž schodiska, vyhotovenie rozvodov vody, kanalizácie, elektroinštalácií a vzduchotechniky. Zhotovenie hliníkového roštu pod sadrokartón na steny, strop a pod strechu, následná montáž sadrokartónových dosiek. Vytmelenie a vybrúsenie sadrokartónu a maľba stien a podhľadov. Položenie nášľapných vrstiev podlahy, obloženie kúpeľní keramickým obkladom, osadenie výlezu do podkrovia, zariadenia technickej miestnosti a iné vybavenie domu. Nasleduje osadenie termostatov, zásuviek a svietidlových vypínačov. A posledným krokom je odovzdanie stavby.

      


Tento pojem vznikol pri snahe popísať dva rôzne spôsoby, ako sa v drevostavbe vyrovnávať s vlhkosťou prúdiacou cez obvodové konštrukcie vykurovaného objektu. Jedná sa o vzdušnú vlhkosť, teda pary, rozpustené vo vzduchu. V priebehu vykurovacej sezóny sa vlhkosť z interiéru budovy snaží prechádzať cez obvodové konštrukcie smerom von a dostane sa tak ešte v samotnej konštrukcii do chladnejšej zóny, kde môže kondenzovať a ďalej sa hromadiť. Ku kondenzácií môže dôjsť v mieste tzv. rosného bodu, teda mieste, kde je už tak chladno, že vlhkosť nie je schopná ostať v plynnom skupenstve. V tejto vrstve vznikne skutočne mokrá plocha. Pre drevostavbu by tento stav znamenal veľký problém. Aby nedochádzalo ku kondenzácií v konštrukciách drevostavby, musia byť ich obvodové konštrukcie na vnútornej strane prekážkou proti prenikaniu vodnej pary. Žiadny materiál nie je absolútne nepriepustný. Schopnosť tejto prekážky proti prenikaniu vodnej pary odolávať jej prieniku je hodnota Sd [m], teda ekvivalentná difúzna hrúbka materiálu. Ak je jej hodnota vysoká, je nazývaná ako parozábrana, a ak je nižšia, teda vhodná skôr pre difúzne otvorené skladby, je najčastejšie nazývaná ako parobrzda.

Obvodový plášť každého objektu tvorí rozhranie medzi interiérom a exteriérom budovy. V našich klimatických podmienkach predovšetkým v zimnom období očakávame v interiéri výrazne odlišné podmienky ako v exteriéri.

DIFÚZNE ZATVORENÁ KONŠTRUKCIA


Pozostáva z fasádneho systému z polystyrénu s omietkou a sieťkou, z drevenej konštrukcie s OSB doskou a tepelnou izoláciou , paronepriepustnou fóliou s inštalačnou predstenou uzatvorenou sadrokartónom. Preniknutiu vodných par do konštrukcie zabraňujeme paronepriepustnou fóliou tzv. parozábranou. Pod týmto názvom rozumieme materiál, ktorý má vysoký faktor difúzneho odporu μ (bezrozmerná veličina vyjadrujúca, koľkokrát lepšie prepúšťa vodnú páru vrstva vzduchu ako daný materiál rovnakej hrúbky) alebo vysokú ekvivalentnú difúznu hrúbku Sd (vyjadruje koľko metrov vzduchovej vrstvy by svojimi difúznymi vlastnosťami nahradilo daný materiál). Môžeme si ju predstaviť ako PVC fóliu inštalovanú v závislosti od zvolenej skladby z interiéru na nosnú alebo pomocnú konštrukciu. Aby táto vrstva fungovala správne, nesmie byť v porušená. Spoje a prestupy musia byť zabezpečené neprievzdušne pomocou špeciálnej lepiacej pásky určenej na tieto účely.

Na zabudovanie okien alebo dverí treba použiť špeciálne pásky pre pripojenie rámov na parozábranu. Akékoľvek porušenie vrstvy parozábrany znamená vážny problém, pretože vzhľadom na nepriepustnosť okolitého povrchu dochádza k veľmi rýchlemu prenikaniu vlhkého vzduchu cez miesta poškodenia do konštrukcie a počas zimného obdobia vzniká kondenzácia. Ak je sendvičová drevostavba skutočne parotesná, má zaručenú dlhú životnosť. Kvalitu prevedenia montáže parozábrany je možné otestovať Blower door testom.

Vzniknutú vlhkosť je nutné z interiéru odstrániť vetraním cez okná, dvere, digestor, alebo rekuperáciou. Dôkladná montáž a kvalita paronepriepustnej fólie dokáže predĺžiť životnosť konštrukcie a tepelnoizolačných materiálov a vďaka vzduchotesnej rovine ušetriť aj nemalé finančné prostriedky za vykurovanie.

Výhodou difúzne uzavretej skladby obvodovej obálky je možnosť využitia polystyrénu ako lacného tepelného izolantu, ale je potrebné zabezpečiť technologickú správnosť a dôslednosť riešenia. Ak sa zistí, že rosný bod vznikne pred vonkajšou polystyrénovou izoláciou, počas zimného obdobia dôjde ku kondenzácií a polystyrén vlhkosť nevypustí von z konštrukcie.

DIFÚZNE OTVORENÁ KONŠTRUKCIA


Pri tomto riešení ide o mechanizmus, ktorý cez steny transportuje vlhkosť v rôznej intenzite, a to oboma smermi. Typickou fyzikálnou veličinou pre tento typ konštrukcie je práve difúzia. Ďalšou výhodnou vlastnosťou difúzne otvorených konštrukcií je schopnosť regenerácie materiálov aj pri nadmernom zavlhnutí. Z tohto hľadiska prípadné poruchy neovplyvňujú samotnú konštrukciu ani statiku danej stavby.

V skladbe je umiestnený materiál s najvyšším faktorom difúzneho odporu, čo najbližšie k interiéru, tzv. parobrzda, ktorá vodné pary iba brzdí, ale nezastavuje ich, na rozdiel od parozábrany. Keďže molekulárna vlhkosť preniká z interiéru do konštrukcie, musí mať voľnú cestu smerom von, aby mohla difundovať celou konštrukciou obvodových stien a odvetrať sa. Preto je dôležité použiť tepelnoizolačný materiál s nízkym faktorom difúzneho odporu. Ako parobrzda sa väčšinou používajú dosky na báze dreva, ktoré majú všetky spoje a prestupy utesnené špeciálnymi pásmi ako klasická parozábrana.. Takýto materiál má obmedzenú paropriepustnosť, avšak nie je úplne difúzne uzavretý. Táto konštrukcia sa dokáže vysporiadať so stavebnou a prevádzkovou vlhkosťou. Správna funkcia tejto steny je zaistená vytvorením neprievzdušnej obálky domu s utesnením spojov a aj tých najviac komplikovaných detailov.

Princíp difúzne otvorenej skladby je teda zložený na jednotlivých vrstvách obvodovej konštrukcie tak, aby v obmedzenej miere mohli vodné pary do konštrukcie vnikať, ak sa tak stane, aby im potom ďalej v ceste nič nestálo a aby aj v prípade, že obmedzené množstvo vodnej pary skondenzuje v konštrukcii, bolo toto množstvo vždy nižšie, než je celkové množstvo vodnej pary, ktoré je schopné sa z konštrukcie vypariť.

Pre difúzne otvorenú skladbu hovorí možnosť využitia prírodných tepelných izolantov, ktoré sú však o niečo finančne náročnejšie. Na parobrzdu je tiež kladený vysoký nárok na tesnosť, no jednoduchšie sa vykonáva a nie je tak chúlostivá na mechanické poškodenie ako fóliová parozábrana.
index.md

OBVODOVÁ STENA – DIFÚZNE UZATVORENÁ

1. Interiérová maľba – disperzná maliarska farba s matným povrchom s dobrými paropriepustnými a vzduchopriepustnými vlastnosťami

2. Penetračný náter – z dôvodu zjednotenia nasiakavosti maľby a dobrého priľnutia k podkladu

3. Sadrokartónový obklad hr. 12,5 mm – Sadrokartónová doska tvorí vnútorný obklad obvodovej steny, má hladký povrch a ľahko sa upravuje. Trieda reakcie na oheň A2 podľa STN EN 13501-1.

4. Inštalačný rošt – rošt tvorený z hliníkových UD a CD profilov. Vytvára inštalačnú medzeru pre rozvody elektro-inštalácií a vodo-inštalácií.

5. Parozábrana – parotesná a vzduchotesná zábrana. Energiu šetriaca fólia z pevného vysoko pružného 4-vrstvového materiálu. S reflexnou funkciou, šetriaca náklady na vykurovanie. Preukázateľne chráni pred elektrosmogom. S vysokou hodnotou ekvivalentnej hrúbky sd.

6. KVH konštrukčné hranoly 60 x 180 mm – hranoly zo smrekového reziva vyrábané v pohľadovej kvalite aj nepohľadovej kvalite s tvarovou stálosťou a vlhkosťou 15 % ± 3%.

7. Výplňová tepelná izolácia hr. 180 mm – Izolačné pásy zo skleného vlákna s veľmi dobrými tepelnoizolačnými a akustickými vlastnosťami a dlhodobou životnosťou. Súčiniteľ tepelnej vodivosti min. λ= 0,036 [(W/m*K)] podľa STN EN 12667. Trieda reakcie na oheň A1 podľa STN EN 13501-1.

8. OSB 3 doska P+D hr. 15 mm – trojvrstvové dosky, vyrobené z kontrolovane orientovaných drevených triesok. Sú pevné no zároveň aj pružné, odolávajú priehybom a ľahko sa opracovávajú. Veľmi dobrá tvarová stálosť.

9. Fasádna tepelná izoláciaEPS polystyrén hr. 100 mm – Expandovaný polystyrén vhodný do kontaktných zatepľovacích systémov s nízkou nasiakavosťou. Trieda reakcie na oheň E podľa STN EN 13501-1. Súčiniteľ tepelnej vodivosti min. λ= 0,039 [(W/m*K)] podľa STN EN 12667.

10. Lepiaca stierka – stierka určená na kontaktné fasády so zapracovanou sklotextilnou mriežkou na zvýšenie pevnosti.

11. Exteriérová omietka – je konečná povrchová úprava zo strany exteriéru, preto je kladený dôraz aby bola odolná voči poveternostným vplyvom.

OBVODOVÁ STENA – DIFÚZNE OTVORENÁ


1. Interiérová maľba – disperzná maliarská farba s matným povrchom s dobrými paropriepustnými a vzduchopriepustnými vlastnosťami

2. Penetračný náter – z dôvodu zjednotenia nasiakavosti maľby a dobrého priľnutia k podkladu

3. Sadrokartónový obklad hr. 12,5 mm – Sadrokartónová doska tvorí vnútorný obklad obvodovej steny, má hladký povrch a ľahko sa upravuje. Trieda reakcie na oheň A2 podľa STN EN 13501-1.

4.Inštalačný rošt – rošt tvorený z hliníkových UD a CD profilov. Vytvára inštalačnú medzeru pre rozvody elektro-inštalácií a vodo-inštalácií.

5. OSB 3 doska P+D hr. 15 mm – trojvrstvové dosky, vyrobené z kontrolovane orientovaných drevených triesok. Sú pevné no zároveň aj pružné, odolávajú priehybom a ľahko sa opracovávajú. Veľmi dobrá tvarová stálosť.

6. KVH konštrukčné hranoly 60 x 180 mm – hranoly zo smrekového reziva vyrábané v pohľadovej kvalite aj nepohľadovej kvalite s tvarovou stálosťou a vlhkosťou 15 % ± 3%.

7. Výplňová tepelná izolácia hr. 180 mm – Polotuhá doska z kamennej vlny spojená organickou živicou. Dosky sú určené pre stavebné tepelné, akustické a protipožiarne izolácie. Súčiniteľ tepelnej vodivosti min. λ= 0,035 [(W/m*K)] podľa STN EN 12667. Trieda reakcie na oheň A1 podľa STN EN 13501-1.

8. DHF doska hr.: 15 mm – difúzne otvorená a vlhku odolná drevovláknitá doska použiteľná na vonkajšie opláštenie stien, lepená živicou bez obsahu formaldehydu.

9. Fasádna tepelná izolácia – kamenná vlna hr. 100 mm – Polotuhá doska z kamennej vlny spojená organickou živicou. Dosky sú určené pre stavebné tepelné, akustické a protipožiarne izolácie. Súčiniteľ tepelnej vodivosti min. λ= 0,035 [(W/m*K)] podľa STN EN 12667. Trieda reakcie na oheň A1 podľa STN EN 13501-1.

10. Lepiaca stierka – stierka určená na kontaktné fasády s vysokou paropriepustnosťou so zapracovanou sklotextilnou mriežkou na zvýšenie pevnosti

11. Exteriérová omietka – omietka odolná voči poveternostným vplyvom, ktorá dovoľuje konštrukcii prepúšťať vlhkosť do exteriéru.

OBVODOVÁ STENA – DIFÚZNE OTVORENÁ – DREVOVLÁKNO


1. Interiérová maľba – disperzná maliarská farba s matným povrchom s dobrými paropriepustnými a vzduchopriepustnými vlastnosťami

2. Penetračný náter – z dôvodu zjednotenia nasiakavosti maľby a dobrého priľnutia k podkladu

3. Sadrokartónový obklad hr. 12,5 mm – Sadrokartónová doska tvorí vnútorný obklad obvodovej steny, má hladký povrch a ľahko sa upravuje. Trieda reakcie na oheň A2 podľa STN EN 13501-1.

4. Inštalačný rošt – rošt tvorený z hliníkových UD a CD profilov. Vytvára inštalačnú medzeru pre rozvody elektro-inštalácií a vodo-inštalácií.

5. OSB 3 doska P+D hr. 15 mm – trojvrstvové dosky, vyrobené z kontrolovane orientovaných drevených triesok. Sú pevné no zároveň aj pružné, odolávajú priehybom a ľahko sa opracovávajú. Veľmi dobrá tvarová stálosť.

6. KVH konštrukčné hranoly 60 x 180 mm – hranoly zo smrekového reziva vyrábané v pohľadovej kvalite aj nepohľadovej kvalite s tvarovou stálosťou a vlhkosťou 15 % ± 3%.

7. Výplňová tepelná izolácia – Steico Flex hr. 180 mm – Prírodná tepelná izolácia vyrábaná z recyklovaného dreva a ponúka príjemnú mikroklímu. Deklarovaný súčiniteľ tepelnej vodivosti λ= 0,038 [(W/m*K)]. Trieda reakcie na oheň E podľa STN EN 13501-1.

8. Fasádna tepelná izoláciaSteico protect hr. 100 mm – Drevovláknitá difúzne otvorená izolačná doska, ekologický materiál šetrný k životnému prostrediu. Deklarovaný Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ= 0,042 [(W/m*K)] podľa STN EN 12667. Trieda reakcie na oheň E podľa STN EN 13501-1.

9. Lepiaca stierka – stierka určená na kontaktné fasády s vysokou paropriepustnosťou so zapracovanou sklotextilnou mriežkou na zvýšenie pevnosti

10. Exteriérová omietka – omietka odolná voči poveternostným vplyvom, ktorá dovoľuje konštrukcii prepúšťať vlhkosť do exteriéru.

KVH PROFILY

Masívne konštrukčné drevo KVH (konstruktionsvollholz) vyrábané z ihličnatého dreva určené na použitie v moderných drevených stavbách, ktorých nosný systém tvorí ľahká skeletová konštrukcia. KVH profily sú štvorstranne hobľované a majú zachytené hrany. Dĺžkovým nastavením jednotlivých profilov pomocou zubového spoja je možné dosiahnuť dĺžku až 16 m.

Základné vlastnosti KVH

Tvarová stálosť – Za účelom minimalizácie deformácií dreva a súvisiacich negatívnych dôsledkov v podobe vysychania a plesania bola pre KVH stanovená požiadavka na vlhkosť 15 ± 3%. Táto hodnota je v priebehu výroby trvale kontrolovaná. Pri uvedenej vlhkosti je drevo prirodzene chránené proti napadnutiu drevokaznými škodcami.

Variabilné dĺžky – Pomocou zubového spoja je možné vyrábať profily do max. dĺžky 16 m. Dĺžkovým nastavením jednotlivých profilov nie sú negatívne ovplyvnené mechanické vlastnosti dreva. Kvalita prevedenia a pevnosť zubových spojov sú sledované pri výrobe.

Zdravotná nezávadnosť – Lepenie zubových spojov sa vykonáva polyuretánovými lepidlami bez použitia rozpúšťadiel. Podľa klimatických podmienok v mieste použitia konštrukcie a pri výrobe sa rozlišujú typy lepidiel typu I a II.

Možnosti použitia -Masívne konštrukčné drevo KVH sa najčastejšie využíva na nosné drevené konštrukcie. Výhodou je, že profily KVH sa môžu použiť na realizáciu krovov a iných prvkov pohľadových z interiéru.

OSB DOSKY

Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie patria OSB (oriented strand board) dosky. Jedná sa o veľkoplošné doskové prvky na báze dreva. Medzi ich vlastnosti patrí vysoká pevnosť, pružnosť a vysoká vlhkostná odolnosť. Ľahko sa dajú upraviť na požadovaný rozmer. K ich plošnému rozdeleniu sa použijú ručné alebo elektrické píly.

Tieto materiály sa môžu použiť na obkladanie celého domu, drevenej stĺpikovej konštrukcie. alebo ako podklad pod plávajúcou podlahou a pod. Použiť ich tiež môžeme na opláštenie priečok alebo vonkajších prvkov či prístreškov. Veľkosť jednotlivých formátov dosiek sa líši podľa spôsobu ich použitia. Pri výrobe sú lisované pod veľkým tlakom a kalibrované na rovnakú hrúbku. OSB dosky môžu byť zakončené na tupo alebo perom a drážkou po celom obvode, čo značne zjednodušuje ich montáž a prácu s nimi. Prechody a spojenia jednotlivých dosiek sú pevné a presné.

SADROKARTÓN

Základnou výhodou sadrokartónu v interiéroch drevostavby je jednoduchosť jeho montáže. S týmto materiálom je možné jednoducho dosiahnuť požadovaný výsledok aj pri stavbe drevostavieb – dobre sa spája a pomerne ľahko sa dajú vyspraviť detaily spojov a prestupov.

Výstavba drevostavieb s použitím sadrokartónu je navyše mimoriadne rýchla. Samotná montáž a vytmelenie spojov moc času nezaberie a po nanesení maľby je povrchová časť interiéru stien a stropov hotová a pripravená na užívanie.

Sadrokartón umožňuje zvýrazniť veľmi priaznivé vlastnosti drevostavieb. Medzi nimi sú vynikajúce tepelnoizolačné parametre. Sadrokartón v drevostavbách možno použiť pri budovaní interiéru v podkroví, na vystavenie priečky a položenie podláh. Možno ho použiť aj pre interiér do vlhkého prostredia, ako napríklad kúpeľňa. V neposlednom rade treba vyzdvihnúť jeho protipožiarné vlastnosti, ktorými napomáha k zvýšeniu požiarnej odolnosti konštrukcií.

FERMACELL

Sadrovláknité dosky zložené zo sadry a papierových vlákien získaných recykláciou, ide o protipožiarnú dosku, ktorá je nenasiakavá a teda s možnosťou použitia aj vo vlkom prostredí. Na jednu hmoždinku udrží približne 50 kg a na jednu skrutku 30 kg zaťaženie, v závislosti od hrúbky použitej dosky. V oblasti spracovania ide o materiál ktorý sa ľahko brúsi, reže, hobluje, frézuje a pod. Spoje dosiek sú riešené podobne ako pri sadrokartóne s následným pretmelením, alebo s použitím lepidla, ktorého zvyšky sa 24 hodín po aplikovaní odstránia a spoj sa finálne pretmelí. Dosky Fermacell je možné použiť aj vo vlhkom prostredí a taktiež aj v exteriéri.

PAROZÁBRANA

Parotesná fólia ktorá zabraňuje prenikaniu vodných pár, ktoré vznikli z dôvodu činnosti v interiéri, do konštrukcie strechy a obvodových stien. Zadržuje teplo v interiéri a zabraňuje kondenzácii vody v tepelnej izolácii obalových konštrukcií stavby. Chráni stavbu pred stratou tepla a netesnosťou a tým zvyšuje účinnosť vykurovania a rekuperačnej jednotky. Pri difúzne uzatvorených skladbách je jej použitie nevyhnutné, veľký dôraz sa kladie na kvalitné vyhotovenie s použitím pásiek na zalepenie všetkách spojov a prestupov.

TEPELNÁ IZOLÁCIA

Kamenná minerálna vlna je často využívaná pre dobré akustické, izolačné a nehorľavé vlastnosti. Prispieva k zvýšenej požiarnej odolnosti stien, tým, že je nehorľavá. Ďalej pre jej pôvod nie je nasiakavá, nezadržuje vodu, ani neabsorbuje, jej otvorená štruktúra pohlcuje a utlmuje zvukovú energiu. Má veľmi dlhú životnosť počas ktorej nestráca svoj tvar ani nemení rozmer, dá sa krájať a upravovať do vhodných rozmerov buď nožíkmi alebo elektrickými pílami nato určenými.

Požadovaná energetická hospodárnosť budov je definovaná hodnotou globálneho ukazovateľa – primárna energia.
• do 31. decembra 2015– nízkoenergetická úroveň výstavby pre nové aj obnovované budovy, ohraničená hornou hranicou energetickej triedy B
• od 1. januára 2016 – ultranízkoenergetická – horná hranica energetickej triedy A1
• od 1. januára 2019 pre nové budovy verejnej správy – energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie – daná hornou hranicou energetickej triedy A0
• od 1. januára 2021 pre všetky nové budovy – energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie – daná hornou hranicou energetickej triedy A0

NÍZKOENERGETICKÉ A ULTRANÍZKO ENERGETICKÉ DOMY – DREVOSTAVBY

Všetky moderné drevostavby v podobe nízkoenergetických a ultra nízkoenergetických domov spájajú nízke náklady na prevádzku a vysoký komfort bývania. Aby bol NE a UNE dom maximálne funkčný, je potrebné pri jeho plánovaní zohľadniť niekoľko kritérií, napríklad vhodné umiestnenie domu po pozemku, správna orientácia voči svetovým stranám, kompaktný tvar domu, dostatočné vrstvy tepelných izolácií, okná a dvere s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami alebo regulované vetranie so spätným získavaním tepla tzv. rekuperáciou.

V nízkoenergetických a ultra nízkoenergetických domoch sa stále viac uplatňujú tradičné prírodné materiály ako drevo, hlina, kameň, v modernej forme ako v konštrukcii domov, tak hlavne v interiéri. Popri tom, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu, vytvárajú príjemnú atmosféru a majú pozitívny vplyv na zdravie a psychickú pohodu.

Zaistenie správneho fungovania nízkoenergetickej a ultra nízkoenergetickej drevostavby je vo všeobecnosti podmienené vhodným návrhom, dôsledným vyhotovením konštrukčných detailov a elimináciou tepelných mostov. Drevostavba s takýmito parametrami sa vyznačuje vynikajúcimi akumulačnými schopnosťami, nízkymi tepelnými stratami a vysokou úsporou nákladov na vykurovanie.

 

Rekuperácia, čiže spätné získavanie tepla znamená, že teplo, ktorým sme ohriali vzduch v interiéri nevypustíme preč oknom, ale ohrejeme ním čerstvý prichádzajúci vzduch a to až s 80-90% účinnosťou. To teda znamená, že vzduch bude treba dohriať už iba minimálne aby bol dostatočne teplý. Týmto systémom vieme ušetriť počas zimných mesiacov 40-50% energií na vykurovanie.

Podľa normových požiadaviek je potrebné z hygienického hľadiska vymeniť cely objem vzduchu v miestnosti každé 2 hodiny, čo by v zimných mesiacoch predstavovalo vysoké tepelné strany a vypúšťanie ohriatého vzduchu von oknom.

Použitie systému núteného vetrania s rekuperáciou znamená obmedzenie vetrania oknami, na ktoré sme boli zvyknutý a to práve z dôvodu vysokých tepelných strát, ktoré pri takomto vetraní vznikajú. Vetranie oknami je možné v medziobdobí, kedy netreba ani vykurovať a ani chladiť interiér budovy. Nútené vetranie je spravidla doplnené o rekuperačnú jednotku, ktorá umožňuje spätne získať teplo z odvádzaného vzduchu a toto teplo odovzdať vzduchu privádzanému do budovy.

 

Pomocou systému potrubí je z miestnosti odvádzaný použitý/znečistený vzduch, ktorý ma izbovú teplotu. Do obytného priestoru je zároveň privádzaný čerstvý vzduch z exteriéru, ktorého teplota je veľmi nízka. Odvádzaný aj privádzaný vzduch prechádzajú cez rekuperačnú jednotku, v ktorej je umiestený výmenník tepla, ktorý odoberá teplo odvádzanému vzduchu a predohrieva vzduch privádzaný. Vzduch taktiež prechádza cez systém filtrov, ktorý zabraňuje znečisteniu, dostať sa do vnútorného prostredia budovy a tiež cháni pred zanesením potrubné rozvody a rekuperačnú jednotku.

Teplo akumulované v zemi môžeme využiť pomocou zemného kolektora, ide o systém potrubí uložených cca 2m pod úrovňou terénu, ktoré zabezpečujú predhriatie vzduchu ešte pred vstupom do rekuperačnej jednotky, čím výrazne znižujeme množstvo tepla, ktoré bude potrebné dodať vzduchu prichádzajúcemu z exteriéru. Tento systém môžeme počas letného obdobia použiť na chladenie vzduchu.

 

Medzi základné výhody teda patrí vysoká kvalita vzduchu v interiéri, zníženie spotreby tepla na vykurovanie, nízka spotreba rekuperačnej jednotky, regulácia vlhkosti v interiéri a zabránenie vzniku prievanu.

Podmienkou správneho fungovania nízkoenergetického domu je zabezpečenie vzduchotesnosti obvodového plášťa budovy, predídeme tým nežiadúcim únikom tepla, prenikaniu vlhkosti do konštrukcií a tiež zníženiu účinnosti rekuperácie. Nevyhnutnosťou je teda vytvoriť v budove vzduchotesnú rovinu, kde všetky prestupy musia byť dôkladne vyriešené a spoje materiálov prelepené páskami. Základnými predpokladmi na vysokú mieru vzduchotesnosti je návrh spojitej vzduchotesnej obálky s minimalizáciou prestupov cez túto vrstvu, jej správne umiestnenie v skladbe steny a dokonale napojenie na iné konštrukcie ako napr. okná, dvere, komín a pod.

Blower door test je test merania vzduchotesnosti budovy, overuje kvalitu realizovanej stavby. Toto meranie je vhodné vykonávať pri realizovaní nízkoenergetických a ultranízkoenergetických domov, či už ide o drevodom alebo murovanú stavbu. Stanovuje sa celková intenzita výmeny vzduchu n50 h-1 pri tlakovom rozdiele 50 Pa. Samotný test sa vykonáva pomocou ventilátora umiestneného v dvernom otvore, ktorý vyvoláva pretlak alebo podtlak v interiéri budovy, aby bol tlakový rozdiel medzi interiérom a exteriérom 50 Pa. Po dosiahnutí potrebného tlaku sa zistí objem vzduchu, ktorý je potrebný aby bol tlakový rozdiel zachovaný. Následne sa tlakový rozdiel postupne znižuje aby bola vytvorená regresná priamka zo všetkých nameraných dát. Výsledok sa dá vyjadriť ako podiel objemu vzduchu ktorý prejde cez konštrukciu budovy za jednu hodinu. Ako príklad môžeme uviesť hodnotu 0,5; ktorá znamená, že za každú hodinu sa cez obalové konštrukcie budovy nekontrolovane vymení polovica objemu vzduchu v budove. Čím nižšiu hodnotu pri teste dosiahneme, tým je vzduchotesnosť budovy vyššia a teda kvalitnejšie prevedená.

V budovách s núteným vetraním s rekuperáciou má byť hodnota n50:
• v nízkoenergetických domoch ≤ 1,0/h
• v ultranízkoenergetických domoch ≤ 0,6/h

Význam BDT spočíva v odhalení miest s únikom vzduchu, ktoré sú nie len spojené s únikmi tepla ale najmä s únikom vodných pár do konštrukcií a znížením účinnosti rekuperačnej jednotky, keďže vzduch z ktorého malo byť odobraté teplo a odovzdané prichádzajúcemu vzduchu nám uniká bez toho aby bolo jeho prechodom cez rekuperačnú jednotku vykonané odovzdanie tepla.

Download v PDF formáte